top of page

Sınav Öncesi ve Sınav Esnasında Dikkat Etmeniz Gereken Konular

Bilindiği gibi PMP sınavının içeriği 26 Mart 2018 tarihi itibariyle değişiyor ve PMBOK v6 ile uyumlu hale geliyor. Şu sıralar sınava oldukça yoğun bir talep var ve sınav yerinde neredeyse boş yer yok. Peki, sınava girecek olan adayları sınav günü neler bekliyor, sınava girmeden önce ve sınav esnasında dikkat etmeleri gereken şeyler neler?

SINAV ÖNCESİ

 1. PMI olağan prosedürlerin tamamlanması için test merkezine sınavdan yarım saat önce gelinmesini öneriyor.

 2. Sınav günü yanınızda üzerinde fotoğraf ve imzanızın olduğu bir kimlik kartının olması gerekiyor.

 3. Kimlik kartınızdaki bilgiler sınav başvurusundaki verdiğiniz bilgiler ile eşleşiyor olmalı.

 4. İbraz edeceğiniz kinlik kartı sürücü belgesi, askeri kart, pasaport veya kimlik kartı olabilir. Bunlardan birisi yanınızda olmaması durumunda çalışan kartı, imzalı kredi kartı veya banka (ATM) kartı da geçerli olacaktır.

 5. Görevliler kimlik belgeniz ile beraber sizden PMI Eligibility ID ve Doğrulama Numarası (Confirmation Number)’nı da talep edebilirler.

 6. Sınav yerine herhangi bir yiyecek, içecek veya kişisel eşya taşımanıza izin verilmez. (ör. hesap makinesi, cep telefonu, saat, ses kayıt cihazı, vb.)

 7. Sınava girmeden önce kişisel eşyalarınızı bırakabilmeniz için size kilitli bir bölme sağlanır.

 8. Salona alınmanızdan önce sınav yeri görevlisi ceplerinizi boşaltmanızı ve kollarınızı sıvamanızı isteyecek ve metal detektörle arama yapacaktır.

 9. Sınav salonuna girerken üzerinizde sadece kimlik kartınız ve özel eşyalarınızı koyduğunuz dolabın anahtarı bulunabilecek.

 10. Giriş kontrol işlemleriniz tamamlandıktan sonra sınav yeri görevlisi eldeki malzemenin yeterlik durumuna göre size 2 adet kalem ve bos kâğıt yada board marker, tahta ve silecek sağlayacaktır.

 11. Eğer sınavınızı bilgisayar-tabanlı alıyorsanız hesap makinesi bilgisayar üzerinde gelecektir ancak yine de görevliden manuel hesap makinesi talep edebilirsiniz.

SINAV ESNASINDA

 1. Sınava başladığınız anda sizden adınızı ve aldığınız sınavı doğrulamanız istenecektir.

 2. Doğrulama yapıldıktan sonra karşınıza 15 dk. sürecek olan bilgilendirme yazısı çıkacaktır. Bunu dilediğiniz anda sona erdirebilirsiniz. 15 dk’lık sürenin sonunda bilgilendirme sona erecek ve sınavınız otomatik olarak başlayacaktır.

 3. Sınavda önceden belirlenmiş bir ara yoktur. Süre kesintisiz olarak 4 saat sürmektedir. Ancak siz istediğiniz anda sınava ara verebilirsiniz. Bu süre içerisinde zaman geri sayımı devam edecektir.

 4. Ara verdiğiniz durumlarda sınava salonuna her giriş ve çıkışta kimlik kartınızı göstermek zorundasınız.

 5. Sınav esnasında elinizdeki kâğıtlar biterse görevliden yeni kâğıt talep edebilirsiniz. Bu durumda eski kâğıtlar sizden alınacaktır.

 6. Sınav salonu kesintisiz olarak sesli ve görüntülü cihazlarla takip edilmektedir.


Sınavınız tamamlandıktan sonra PMI sınav deneyiminiz ile ilgili olarak 15 dk'lık bir anket düzenlemektedir. Bu anketin hemen ardından sınav sonucunuz, sınavı geçip geçmediğiniz (eğer bilgisayar tabanlı ise) size söylenmektedir. Çıkışta sınav sonucunuza ilişkin olarak geçici bir belge verilmektedir. Bu belge eğer kazandığınıza dair bir belge ise sertifikanız 6 hafta sonra imzalı şekilde size ulaştırılacaktır.


Sınav süresi boyunca;


 1. Sınava sizin yerinize başka birisinin girdiğinin tespit edilmesi

 2. Geçerli bir kimlik kartı sunamamanız

 3. Sınavda bir not kâğıdı veya yasak olan bir yârdim kullanmanız

 4. Ortamı rahatsız edecek davranışta bulunmanız

 5. Görevliler dışında herhangi birisi ile iletişimde bulunmanız

 6. Size verilen not kâğıtlarını dışarıya çıkarmanız veya yırtmanız

 7. Test odasında yemek yemeniz ve bir şeyler içmeniz

 8. İzinsiz şekilde test salonunu terk etmeniz

 9. Sınav ile ilişkili herhangi bir materyali dışarıya çıkarmanız veya çıkarmaya teşebbüs etmeniz

 10. Bilgisayarı tahrif etmeniz veya kurcalamanız

 11. Dürüst veya etik olmayan bir davranışta bulunmanız

 12. Görevli tarafından belirtilen başka kurallara uymamanız


durumlarından herhangi birisinin meydana gelmesi halinde ise sınavınız geçersiz sayılabilir.


Kaynak: https://www.pmi.org/-/media/pmi/documents/public/pdf/certifications/project-management-professional-handbook.pdf

bottom of page