top of page

SIKÇA SORULAN SORULAR

KEŞFET

1) Sınava hazır olabilmem için kaç soru çözmem gerekiyor?

Kişiden kişiye değişmekle beraber sınavı başarılı şekilde geçen adaylar genel olarak hazırlık aşamasında 2000-3000 arasında soru çözdüklerini söylemektedirler.

2) Sınav PMBOK v7 ile yapılmaya başlandığında sorular çok fazla değişecek mi?

PMI yeni sınav sisteminde PMBOK v7 ile beraber PMBOK v6'nın da gerçeli olacağını duyurdu. PMBOK v7'de bir standartta olması gereken prensipler, performans alanları, modeller, metodlar ve çıktılar daha fazla vurgulanıyor. Bununla birlikte soruların sorulma tarzında çok fazla bir değişiklik beklenmiyor. PMBOK v6'daki alanlardan da sorular gelmeye devam edecek. 

3) Sınavı geçebilmek için 180 sorudan kaç tanesinin doğru yapılması gerekiyor?

PMI bunu resmi olarak belirtmiyor. Bilindiği gibi sınavda değerlendirme, sorulan 180 sorudan 175'i içerisinden yapılıyor. Forumlarda genel olarak %61'lik bir sınırdan (175 soruda 106 doğru) bahsedilse de %75-%80'lik başarıyı yakalamadan sınavı almamakta fayda var. Önemli bir not; PMP sınavında yanlışlar doğruyu götürmüyor. O nedenle tüm soruları işaretlemeye dikkat edin.

4) PMP sınavı kaç dilde alınabiliyor? Bunlar hangi diller?

PMP sınavı İngilizce dışında 14 farklı dilde yapılıyor. Bunlar Arapça, Brezilya Portekizcesi, Basit Çince, Geleneksel Çince, Fransızca, Almanca, Lehçe, İbranice, İtalyanca, Japonca, Korece, Rusça, İspanyolca ve Türkçe.

5) PMP sınavını Türkçe dil desteği ile alırsam sertifikam Türkçe olarak mı geliyor?

PMP sınavında varsayılan dil seçeneği İngilizce'dir. Adaylar bunun yanında başvuruları esnasında 14 farklı dil yardımından birisini seçebilirler. Sınavı alırken iki dili aynı anda ekranda görürler. Sınavı geçmeniz durumunda uluslararası geçerli sertifikanız İngilizce olarak hazırlanır. 

6) PMP Deneme'deki ödeme sistemi nasıl çalışıyor? Hangi bankalar ile anlaşma yapılmış durumda?

PMP Deneme sitesi Iyzico'nun ödeme alt yapısını kullanmaktadır. Ödemelerinizde 3D secure aşaması vardır. Türkiye'deki 7 ana kredi kartı grubu ile (World, Maximum, Bonus, Axess, Advantage, CardFinans, Paraf) entegrasyon sağlanmıştır. 

7) Sınava nasıl hazırlanmam gerektiğini bilmiyorum. Nasıl bir yol takip etmeliyim?

8) Sınava girmenin ön koşullarından birisi olan 35 saatlik eğitimin geçerlilik süresi nedir?

Alınan eğitimin geçerlilik süresi bulunmuyor. Eğitim yaşam boyu geçerli olarak kabul ediliyor. Bununla birlikte her versiyon geçişinde PMBOK kitabında yeni düzenlemeler ve güncellemeler yapılıyor. Sınava gireceğiniz versiyon ile eğitim aldığınız versiyon birbirinden farklı ise aradaki farkı değişiklikleri okuyarak veya fark eğitimi alarak kapatmanız sınavdaki başarı şansınızı artıracaktır.

9) PMP sınavları nerede yapılıyor? Sınava istediğim zaman girebilir miyim?

PMI'ın tüm sınavları 1 Temmuz 2019 tarihi itibariyle Pearson VUE'nin yetkili sınav merkezlerinde yapılıyor olacak. Sınav salonunun uygun olduğu herhangi bir zamanda sınavlar alınabilir. Ek olarak sınavlar online olarak da yapılyor. Kendinize uygun olan herhangi bir saat diliminde sınavınızı alabilirsiniz.

10) Sınavda yanlış yanıtlar, doğruları götürüyor mu?

Hayır yanlışlar için bir puan eksiltmesi olmuyor. Bu nedenle tüm soruları yanıtlamanızı öneriyoruz.

11) Sınav süresi ne kadar?

Sınav 230 dakika yani 3 saat 50 dakika sürüyor. Sınavda 60. ve 120. sorulardan sonra olmak üzere iki defa 10ar dakikalık mola alabiliyorsunuz. Aralardan sonra 1-60 (ilk aradan sonra) ve 61-120. (ikinci aradan sonra) sorulara artık geri dönemiyorsunuz.

11) Sınavda hangi tipte sorular soruluyor?

Sınav soruları 5 farklı tipte olabiliyor. Çoktan seçmeli, çoklu yanıtlar, eşleştirme, etkin nokta ve sınırlı boşluk doldurma.

bottom of page