SIKÇA SORULAN SORULAR

KEŞFET

1) Sınava hazır olabilmem için kaç soru çözmem gerekiyor?

Kişiden kişiye değişmekle beraber sınavı başarılı şekilde geçen adaylar genel olarak hazırlık aşamasında 2000-3000 arasında soru çözdüklerini söylemektedirler.

2) Sınav PMBOK v6 ile yapılmaya başlandığında sorular çok fazla değişecek mi?

PMI yeni soruları öncelikle bir süre denemeye tabi tutuyor. Yani 200 sorudan değerlendirmeye almadığı 25'i içerisine alıyor. Adayların başarı durumlarına göre soruları havuzda kalıcı olarak tutup tutmamaya karar veriyor. Özellikle ilk birkaç ay içerisinde dramatik bir değişiklik beklenmiyor. 

3) Sınavı geçebilmek için 200 sorudan kaç tanesinin doğru yapılması gerekiyor?

PMI bunu resmi olarak belirtmiyor. Bilindiği gibi sınavda değerlendirme, sorulan 200 sorudan 175'i içerisinden yapılıyor. Forumlarda genel olarak %61'lik bir sınırdan (175 soruda 106 doğru) bahsedilse de %75-%80'lik başarıyı yakalamadan sınavı almamakta fayda var. Önemli bir not; PMP sınavında yanlışlar doğruyu götürmüyor. O nedenle tüm soruları işaretlemeye dikkat edin.

4) PMP sınavı kaç dilde alınabiliyor? Bunlar hangi diller?

PMP sınavı İngilizce dışında 14 farklı dilde yapılıyor. Bunlar Arapça, Brezilya Portekizcesi, Basit Çince, Geleneksel Çince, Fransızca, Almanca, Lehçe, İbranice, İtalyanca, Japonca, Korece, Rusça, İspanyolca ve Türkçe.

5) PMP sınavını Türkçe dil desteği ile alırsam sertifikam Türkçe olarak mı geliyor?

PMP sınavında varsayılan dil seçeneği İngilizce'dir. Adaylar bunun yanında başvuruları esnasında 14 farklı dil yardımından birisini seçebilirler. Sınavı alırken iki dili aynı anda ekranda görürler. Sınavı geçmeniz durumunda uluslararası geçerli sertifikanız İngilizce olarak hazırlanır. 

6) PMP Deneme'deki ödeme sistemi nasıl çalışıyor? Hangi bankalar ile anlaşma yapılmış durumda?

PMP Deneme sitesi Iyzico'nun ödeme alt yapısını kullanmaktadır. Ödemelerinizde 3D secure aşaması vardır. Türkiye'deki 7 ana kredi kartı grubu ile (World, Maximum, Bonus, Axess, Advantage, CardFinans, Paraf) entegrasyon sağlanmıştır. 

7) Sınava nasıl hazırlanmam gerektiğini bilmiyorum. Nasıl bir yol takip etmeliyim?

8) Sınava girmenin ön koşullarından birisi olan 35 saatlik eğitimin geçerlilik süresi nedir?

Alınan eğitimin geçerlilik süresi bulunmuyor. Eğitim yaşam boyu geçerli olarak kabul ediliyor. Bununla birlikte her versiyon geçişinde PMBOK kitabında yeni düzenlemeler ve güncellemeler yapılıyor. Sınava gireceğiniz versiyon ile eğitim aldığınız versiyon birbirinden farklı ise aradaki farkı değişiklikleri okuyarak veya fark eğitimi alarak kapatmanız sınavdaki başarı şansınızı artıracaktır.

9) PMP sınavları nerede yapılıyor? Sınava istediğim zaman girebilir miyim?

PMI'ın tüm sınavları 1 Temmuz 2019 tarihi itibariyle Pearson VUE'nin yetkili sınav merkezlerinde yapılıyor olacak. Sınav salonunun uygun olduğu herhangi bir zamanda sınavlar alınabilir.